czwartek, 28 listopada 2013

Rejon parku Szarych Szeregów

Jestem rodowitą mieszkanką Łodzi.Tu się urodziłam,tu urodził się mój tata,dziadek,pradziadek.I właśnie od dawien dawna jestem mieszkanką Bałut-cudownej dla mnie,okropnej dla innych dzielnicy.
Mieszkając tu nigdy nie zastanawiałam się co w tym rejonie się znajdowało podczas wojny.Owszem są,były i pewnie będą znaki,pamiątki z tamtego okresu,na które wcześniej nie bardzo zwracałam uwagę.
Dopiero podczas zajęc w szkole mojej córki(było to jakiś rok temu)poznałam lepiej historię dzielnicy.
Generalnie dzieciaki brały udział w projekcie: "Uwolnić Chudego - dziś dajemy Wam nie tylko pamięć",
Każdego roku 1. czerwca Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi współorganizuje uroczystości upamiętniające Hitlerowski obóz dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi, podczas których odbywa się m. in. spotkanie pokoleń: byłych więźniów obozu z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi mieszkańcami Łodzi. Dwa lata temu Szkoła nawiązała współpracę z córką nieżyjącego byłego więźnia
obozu, Urszulą Sochacką, przedstawicielką Stowarzyszenia „U siebie – At home” z siedzibą w Krakowie, będącą uczestnikiem wspomnianych wyżej uroczystości.
W maju 2011r. przypadała 40 rocznica odsłonięcia Pomnika Martyrologii Dzieci potocznie zwanego Pomnikiem Pękniętego Serca, który znajduje się w parku Szarych Szeregów. Pomnik przedstawia dziecko odwrócone twarzą do ściany – pękniętego serca matki. Dziecko jest
wychudzone, a jego zwielokrotniona postać upamiętnia ofiary Hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
I dlatego też Chudego (takim przydomkiem obdarzyli postać jego koledzy – byli więźniowie obozu) – wygłodzonego, zziębniętego dziecka z obozu, pozbawionego miłości rodziców, radości dzieciństwa – wesołej, beztroskiej zabawy. Sama pamięć o Chudym to mało! Chudego należy
uwolnić – uwolnić z obozu, z zimnej ściany pomnika, pozwolić Mu bawić się i cieszyć szczęściem dzieci żyjących w czasach pokoju.
Tak powstał konkurs oraz artykuł w gazecie o "naszym" pomniku w parku Szarych Szeregów.
Myślę,że wiele osób,nie wie dlaczego ten pomnik tam stoi i co oznacza,a właśnie dzięki takim szkołom oraz ludziom możemy poznac historię kawałka ziemi na którym mieszkamy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz